Bulutlar Yine Adam Öldürüyor

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

18 Şubat 2018

 

Kendimle çok kavga ettim. Tam müziğe başladım diyecekken sus işaretleri koydum her bir notamın önüne. Yüreğimin kapı ziline basmadan kaç kez durdum önünde saymadım. Başımı yastığa her koyduğumda analığımı baştan sona sorguladım. Dünyanın çıkan çivilerini tek tek saydım. Ama yine de kar etmedi. Yazmam gerekti.

Evet dünya kötü belki ama iyilik halen bir yerlerde yeşeriyor, iyi şeyler de oluyor şu hayatta. Gözümüzü yumamayız bu gerçeğe. Her ne kadar şair o güzel atlara binip gittiler desede, güzel insanlar doğuyor bu dünyaya. İyilik beyaz kadar gerçek çünkü. Tohumu atılmış bir kere sen istediğin kadar filiz vermiyor de.

Ama şunu bil; dünya son turunu tamamlamadıkça bitmeyecek iyilik ile kötülüğün savaşı. Peki iyiler de kazanacak mı? Ahirette şüphesiz ama dünyanın adaleti bizden sorulur. Bizim adaletimiz ise şu an ki yasalarla çuvallamış durumda. Evrendeki mevcut adaletin terazisi şaşmış, anayasanın şirazesi kaymış. İnsanlık ise büyük bir hinlikle evrendeki bu açıktan yararlanmaya odaklanmış. Yasa yapıcıların eli kolu bağlı. Devlet büyükleri bir sonraki vakıaya kadar esip gürlüyor ama çare etmiyor, hiçbir söylem caydırmıyor ve bulutlar yine adam öldürüyor.

Aşağıdaki şiiri “bir yudum kitap” gönderdi.  Nazım Hikmet’i ayrı bir severim. Bazı şiirleri ruhumu öksüz hissettirirken bazısı coşturur aşıkmışımcasına. Bu öyle değildi. Okuduktan sonra ciğerlerimden yanık kokusu geldi. Buyrun okuyun efendiler, yanacaksa hepimizin ciğerleri yansın.

***

Analardır adam eden adamı
aydınlıklardır önümüzde gider.
Sizi de bir ana doğurmadı mı?
Analara kıymayın efendiler.
Bulutlar adam öldürmesin.

Koşuyor altı yaşında bir oğlan,
uçurtması geçiyor ağaçlardan,
siz de böyle koşmuştunuz bir zaman.
Çocuklara kıymayın efendiler.
Bulutlar adam öldürmesin.

Gelinler aynada saçını tarar,
aynanın içinde birini arar.
Elbet böyle sizi de aradılar.
Gelinlere kıymayın efendiler.
Bulutlar adam öldürmesin.

İhtiyarlıkta aklına insanın,
tatlı anıları gelmeli yalnız.
Yazıktır, ihtiyarlara kıymayın,
efendiler, siz de ihtiyarsınız.
Bulutlar adam öldürmesin.

 

Aslıhan,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir