İyilik Yap İyilik Bul VERSUS İyilik Yap Denize At

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

Merhaba,

-29.02.2016 tarihli iyilik kartı
29.02.2016 tarihli iyilik kartı

İtiraf edelim bu ikilem arasında gidip geldin sende bir sefer. Hatta iyilik yaptığın kulun nankörlüğüyle yüzleştin belki de. Ya da yaptığın iyiliği başa kakmak istedin. Ama az sakin. Şöyle birşey soracağım; bazı atasözü ve deyimler sence de hayatımızı yanlış yönlendirmiyor mu?. Her iyilik yapan karşılığını görüyor mu ki?, Ya da bir elin verdiğini diğer el duymuyor mu acaba?.

Hele güzel Türkçemizde bazı elim misaller var ki;  “yediği kaba pislemek” ve “ekmek yediği eli ısırmak” gibi akıllara ziyan. Günümüz insanı iyi olmaya niyet etse dahi iyilik yapmaya ürküyor. Ve bazen bir kul hakkı olan selamı kendinden ve karşısından esirgeyebiliyor.

İyilik kelimesindense “hayır” kelimesini kullanmayı yeğliyorum. Kendimi bildim bileli hayır ve hasenattan kabına sığmaz bir mutluluk duyarım.  Ama ben bunu sanırım “secret” felsefesi diye tabir edilen “iyi düşün iyi olsun” düşüncesinden hareketle yapıyorum.  Ve açıkçası iyiliğin karşılığı ile pek işim olmuyor.

Geçenlerde takipçisi olduğum  deli-anne‘nin  liderliğini yürüttüğü “damladaki okyanus” isimli bir iyilik hareketine denk geldim. Hayır odaklı bir avuç güzel insan düşünün. İsimleri ne kadar yakışık değil mi? “Okyanusta bir damla olmak” yerine “damlada bir okyanus olmak”. Dil biliminde güzel bir tersine mühendislik örneği.  Zaten Mümine Yıldız’ın bazı betimlemelerinin altını defalarca çiziyorum. Türk dilini Britanya şartlarında bile esnetmiyor. 

Beki İkala Erikli’nin “melek kartları” vardı hatırlayananız vardır(kitabı sadece reddiye amaçlı inceledim bkz. “Meleklerle Yaşamak”). Grup aynı fikri temel alarak her hafta bir iyilik kartı yayınlıyor. Haftaya güzel başlamak için daha iyi bir nedeniniz yoksa, bu kartları iliştirin bir kenara. Fizibilite açısından bir zorluk yaşamayacağınızın garantisini ben şahsen verebilirim. 

Kartların içeriği tam anlamıyla “hayır” kelimesini karşılıyor mu sorusu benim alanım değil. Ama en basit haliyle bir “merhaba” bir çehrenin gülmesine vesile olursa belki çarkı yeniden döndürebiliriz.

İşin manevi boyutunu bir kez daha düşünelim. Bilhassa sevap hanemizi. Biz şaşar beşerler aynı zamanda konargöçeriz. Ahirete yolculuğumuzda yanımıza alabileceğimiz güzel amel ve hayırlarımız dışında ne var ki?

Hayrı bol günleriniz olsun inşaAllah…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir